Kilka słów o terapii podciśnieniowej

Terapia podciśnieniowa ran to nowa, bardzo skuteczna i bezpieczna dla pacjenta możliwość leczenia ran przewlekłych i trudno gojących się. Opiera się ona na zastosowaniu specjalistycznych opatrunków oraz urządzenia wytwarzającego kontrolowane podciśnienie. Powoduje to znaczące przyspieszenie gojenia ran, zmniejszenie stanu zapalnego, poprawę jakości życia chorych. Eliminuje również, dzięki systemowi szczelnych zbiorników,  konieczność częstych zmian opatrunków, sączenie wydzieliny z rany czy nieprzyjemny zapach.

Metoda ta stosowana jest obecnie na całym świecie, w wielu rodzajach ran jest metodą rekomendowaną, to znaczy powinna być stosowana jako najbardziej efektywna forma leczenia. Do tej pory znalazła zastosowanie u milionów pacjentów na całym świecie i wciąż dynamicznie się rozwija. Jednym z kierunków rozwoju jest tworzenie coraz mniejszych i wygodniejszych urządzeń, pozwalających na zastosowanie tej terapii w warunkach domowych.

Do podstawowych wskazań do terapii podciśnieniowej kwalifikują się:

  • wszelkie trudno gojące się rany skórne
  • owrzodzenia podudzi
  • tzw. stopa cukrzycowa
  • odleżyny
  • trudno gojące się rany pooperacyjne
  • rany po rozległych nacięciach ropni i zapaleń tkanek miękkich
  • powikłania chirurgiczne (rozejścia ran)
  • profilaktycznie w ranach chirurgicznych zwłaszcza w grupie pacjentów wysokiego ryzyka

Zespół medyczny zajmujący się projektem rehabilitacji to lekarze i pielęgniarki z wieloletnim stażem pracy i jednym z największych doświadczeń w podciśnieniowym leczeniu ran. Zajmują się tym zagadnieniem od początku wprowadzenia tej metody do Polski, stosują ją w codziennej praktyce klinicznej, są pionierami wielu zastosowań w zakresie leczenie otwartego brzucha, przetok, torbieli włosowych, płukania („instillation”), endoskopowej terapii podciśnieniowej.

Zespołem kieruje prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, twórca i Redaktor naczelny czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal”, współautor wraz z dr n med. Maciejem Zielińskim pierwszej polskiej monografii „Terapia podciśnieniowa ran”, autor szeregu publikacji z zakresu terapii podciśnieniowej, współorganizator cyklu konferencji międzynarodowych terapii podciśnieniowej.

twitteryoutube-playfacebook-officialcross-circle